Odborné zaměření laboratoře
Laboratoř aplikované mechaniky je vybavena zařízeními pro experimentální testování strojních součástí mechanickým a termomechanickým jednoosým, víceosým namáháním i za zvýšených rychlostí a rázovými a vibračními testy. Výzkumná činnost je dále směřována na vývoj konstrukčních systémů pro pružné ukládání strojů a zařízení, pro ochranu člověka, zařízení a budov zejména před účinky škodlivých vibrací. V těsné návaznosti s využitím vibro-diagnostiky je laboratoř zaměřena na řešení problematiky komfortu a bezpečnosti člověka při obsluze stabilních nebo mobilních strojů a zařízení. S tím souvisí výzkumy komplexních vibroizolačních vlastností sedaček.
Hlavní cíle a aktivity laboratoře
- Zátěžové testy mechanických dílů a konstrukční uzlů strojů a zařízení, krátkodobé a dlouhodobé zkoušky.
-
Aktivní a pasivní vibroizolační systémy, měření vibrací, řízené a neřízené tlumící a pružící elementy pro pružné ukládání strojů a zařízení, pro ochranu člověka, zařízení a budov před účinky škodlivých vibrací.
-
Vývoj a testování sedaček, komfort a bezpečnost pasažéra/zátěže v interakci se sedačkou, posuzování a vyhodnocování kontaktních tlaků, prodyšnosti a životnosti sedaček.
-
Vibrační a rázové testy dle normy ČSN EN 61373 ed. 2. – Zařízení drážních vozidel – Zkoušky rázy a vibracemi do 1 kHz.
-
Testy mechanických vlastností konstrukčních částí za vysokých rychlostí nad 50 km/h.
-
Testy mechanických vlastností konstrukčních částí při teplotách -40 do +130 °C.
-
Konstrukce a testování jednoúčelových zařízení.
jdklsajsfps
Profil laboratoře:
Jedná se o nadstandardně vybavenou laboratoř pro experimentální testování, která se nachází v budově L Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CXI). Laboratoř aplikované mechaniky Technické univerzity v Liberci je pokračovatelem původní hydrodynamické laboratoře, která vznikla při Katedře částí a mechanismů strojů v roce 1997 za podpory MŠMT v rámci grantů IN 96014 a VS 97085.
Po dlouhou dobu byla pracovištěm Výzkumného záměru MSM 4674788501 "Optimalizace vlastností strojů v interakci s pracovními procesy a člověkem".V současnosti disponuje mj. vysokorychlostním válcem umožňující testovat vysoké rychlosti, klimakomorou, hexapotem, testovacími přípravky a dalšími zařízeními.
Nabízené technologie a expertní činnost
Laboratoř je připravena na řešení složitých komplexních problémů zejména z průmyslových odvětví a její technické vybavení je zaměřeno především na: mechanické zkoušky strojních částí, komponent a celých systémů. Testování může být prováděno statické, dynamické a kvazistatické, jednoosé a víceosé, v různých klimatických podmínkách. Při měření lze využít libovolného zátěžového signálu, tj. periodického, neperiodického, pseudonáhodného či vlastního generovaného signálu s možností sledování napěťové, deformační nebo silové odezvy.
![]() Klimatizační komora s externími boxy pro testování při teplotách -40 do 130 CHexapod - plošina se 6 stupni volnosti Zařízení pro měření kontaktních tlakůVysokorychlostní válec (rychlost až 54 km/h) Různé metodiky pro měření sedaček |
|
Klasické jednoosé a víceosé testování materiálů - Mechanické samosvorné čelisti 100kN
Profil laboratoře:
Jedná se o nadstandardně vybavenou laboratoř pro experimentální testování, která se nachází v budově L Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CXI). Laboratoř aplikované mechaniky Technické univerzity v Liberci je pokračovatelem původní hydrodynamické laboratoře, která vznikla při Katedře částí a mechanismů strojů v roce 1997 za podpory MŠMT v rámci grantů IN 96014 a VS 97085. Po dlouhou dobu byla pracovištěm Výzkumného záměru MSM 4674788501 "Optimalizace vlastností strojů v interakci s pracovními procesy a člověkem".V současnosti disponuje mj. vysokorychlostním válcem umožňující testovat vysoké rychlosti, klimakomorou, hexapotem, testovacími přípravky a dalšími zařízeními.
Zaměření:
Laboratoř nabízí široké možnosti měření, statické a dynamické zatěžování materiálových struktur, kompozitů, strojních částí, komponent a celých systémů periodickými a náhodnými signály v kinematické (polohové) nebo silové vazbě s možností sledování napěťové, deformační nebo silové odezvy. Laboratoř je také zaměřena na výzkum a analýzy složitých dějů a struktur pomocí modelových simulací (např. prostřednictvím FEM, Multibody-systems, a jiných).
Studie a analýzy prostřednictvím měření a modelových analýz metodou konečných prkvů
Využití:
Výuka:
realizace experimentů v rámci semestrálních, diplomových a doktorandských prací,
výuka předmětu Experimentální metody pro zaměření Inovační inženýrství na Fakultě strojní.
Výzkum:
přenosové vlastnosti částí a mechanismů strojů,
únavové a pevnostní vlastnosti materiálů, materiálových struktur, kompozitů nebo částí a mechanismů strojův za různých teplotních podmínek,
vibroizolace a účinky vibrací na mechanismy a biomechanismy,
nárazové a pádové zkoušky.
Spolupráce s průmyslem:
řešení problémů nejen z uvedených oblastí na základě konkrétních zakázek.
Kontakty:
Technická univerzita v Liberci Laboratoř aplikované mechaniky Studentská 2 461 17 Liberec tel.: 482 424 570, 482 424 511